MaRS 2019
„Maraton MaRS je vlastně taková skládačka složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice i v zahraničí, města spolu komunikují pomocí telemostů, a vzájemně se tak ve cvičení povzbuzují,“ vysvětluje za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.
Sportovně-dobročinná akce se letos koná už poosmé. Odstartuje v pátek 1. března v 16 hodin na základně v Praze, kde se tradičně cvičí nepřetržitě celých 24 hodin.
V Brně se sportovní nadšenci do maratonu zapojí v sobotu 2. března od 10 do 17 hodin v Lázeňském a relaxačním centru Rašínova. „Pro účastníky máme přichystaný bohatý program. Zkušení fyzioterapeuti povedou kruhový trénink, cvičení v posilovně a v bazénu. Vyzkoušíme si zumbu, cvičení se šátky, s gumou a na čočkách, zahrajeme si hru Boccia,“ popisuje Vlasta Blatná z organizace Roska Brno-město. S organizací i vlastním cvičením budou pomáhat studenti fyzioterapie z Masarykovy univerzity a studenti ošetřovatelství ze SŠ a ZŠ Tišnov. Do cvičení v brněnském Lázeňském a relaxačním centru Rašínova se letos zapojí také organizace Roska Kyjov. „Cvičit budou pacienti a jejich blízcí. Protáhnout si tělo ale může přijít každý, kdo rád podpoří dobrou věc. Vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají,“ doplňuje Vlasta Blatná. Pacienty podpoří v Brně i lidé v Gym&Joy na ulici Špitálka, kde se v sobotu od 10 do 12 hodin uskuteční trénink sebeobrany KRAV MAGA. Loni se brněnského cvičebního maratonu zúčastnilo téměř 200 lidí.
MaRS upozorňuje jak na samotnou nemoc, tak na to, že i pro pacienty s tak vážnou diagnózou, jako je roztroušená skleróza (RS), je pohyb velmi důležitý. „Dříve se pohybová aktivita pacientům s RS příliš nedoporučovala, aby se jim ještě více nezhoršila únava – jeden z častých a výrazně limitujících příznaků. Dnes už víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu,“ vysvětluje MUDr. Michal Dufek z MS Centra při Neurologické klinice FN u sv. Anny.
Počty pacientů s RS v České republice zaznamenává Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). V Jihomoravském kraji jich dosud eviduje 717.
Letos se do maratonu zapojují lidé z 21 českých měst, a dokonce i 8 týmů ze zahraničí. Kromě Brna se MaRS koná v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Klimkovicích, kde společně cvičí Ostrava s Frýdkem-Místkem, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Teplicích, Týnu nad Vltavou, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou a Žirči u Dvora Králové nad Labem. Na Slovensku budou cvičit na 5 místech – v Bratislavě, Kalné nad Hronom, Ružomberoku, Trnavě a Vranově nad Topľou. Ve Francii, Švýcarsku a Turecku se připojí vždy jedno město.
Více informací o maratonu MaRS je k dispozici na www.maratonmars.cz.
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.
O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.
O Unii ROSKA
Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů. Jednou z největších regionálních organizací je Roska Brno-město s více než 100 členy.
Kontakt pro novináře:
Mgr. Markéta Pudilová, market.pudilova@gmail.com, +420 776 328 470
Mgr. Veronika Ostrá, ostraveronika@gmail.com, +420 776 245 881